Wybielanie zębów Toruń - co to jest hiperdoncja? Wybielanie zębów Toruń - co to jest hiperdoncja?

Wybielanie zębów Toruń – co to jest hiperdoncja?

  • -

Wybielanie zębów Toruń – co to jest hiperdoncja?

Wybielanie zębów Toruń jest możliwe, jeśli występują przeciwwskazania do zabiegu. Poznajmy nowe schorzenie i zastanówmy się, czy może ono być przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania.  Hiperdoncja może brzmieć trochę przerażająco, ale to nic innego, jak nadliczbowe zęby. Dziecko w uzębieniu mlecznym powinno mieć 20 zębów, zaś człowiek dorosły 32. Niestety niektórzy z nas mają zębów za dużo. Hiperdoncja zdarza się rzadko u dzieci w zębach mlecznych. Dodatkowe zęby w stałym uzębieniu mogą mieć zarówno prawidłową, jak i nieprawidłową budowę.

Najczęściej dodatkowymi zębami są siekacze. Mogą być stłoczone w szczęce, lecz o standardowym kształcie. Przykładem zęba dodatkowego, jest meziodens, czyli ząb zwany pośrodkowym. Wyrasta on w zębach przednich w górnym lub dolnym łuku zębowym. Może wyrosnąć ich więcej niż jeden, a najczęściej to 2 lub 3. Mogą być one ułożone na odwrót.

Hiperdoncja spowodowana może być chorobami genetycznymi, np. rozszczepem wargi i podniebienia lub zespołem Downa. Częściej na to schorzenie cierpią mężczyźni niż kobiety. Wystąpienie zęba dodatkowego nie jest dużym problemem, bo on w końcu wypadnie lub zostanie wyrwany, a na jego miejsce pojawi się ząb stały. Problem pojawia się jednak przy zębach stałych. Nadliczbowe zęby mogą powodować stłoczenia, przemieszczenia, przerwę między zębami.

Hiperdoncję można wyleczyć poprzez usunięcie nadliczbowych zębów i korekcję zgryzu poprzez noszenie aparatu ortodontycznego. Hiperdoncja może wywoływać różne inne choroby dziąseł.

Dodatkowe zęby nie są przeciwwskazaniem, jeśli nie są to zęby mleczne i mają prawidłową budowę. Dziąsła również nie mogą być w żadnej sposób uszkodzone. Aby mieć pewność, zaleca się kontrolę u stomatologa, aby ocenił, czy wybielanie zębów w tym konkretnym przypadku jest możliwe.

Zapraszamy na wybielanie zębów Toruń w White&Beauty!